Soms heeft ondernemen wel wat weg van surfen. Af en toe kun je heerlijk in de flow zitten, surfend op de ‘big wave’ van je onderneming. Je bent lekker bezig met allerlei zaken, je hebt plezier, je geniet, het gaat je gemakkelijk af, klanten komen ineens vanuit het niets naar je toe. Kortom, het leven lacht je toe!
En dan ineens… glipt het uit je handen. Een ‘nee’ van een potentiële klant, iets lukt niet helemaal, een twijfel die op komt. Langzamerhand donder je van die golf af, zo, kopje onder. Proestend kom je weer boven. Jak, zout water in je mond.
Weg flow, weg enthousiasme, weg energie
Je weet dat je eigenlijk hard aan de bak moet om weer in die flow te komen, maar op één of andere manier lukt het niet…Met je bedrijf treed je steeds minder naar buiten. Alles kost opeens meer moeite, het schrijven van je nieuwsbrief duurt uren. Je blijft uitstellen, je hebt er de energie niet voor, het voelt niet goed, noem maar op. Je weet dat je ‘moet’ en toch gebeurt er niets. Kortom: Je zit gewoon even niet zo lekker in je vel.
Twijfels
Je vraagt je af wat er nou precies gebeurd is. ‘Waar ging het mis, wat deed ik verkeerd?’ En die vraag is, als je niet oppast, de eerste stap op die neerwaartse spiraal die je niet terug helpt op je plank. Je begint meer en meer aandacht aan je gedachtes te besteden. Gedachtes die je zo goed kent: ‘kan ik dit wel, verdien ik dit wel, kan ik dit wel, wie zit er nou op mij te wachten? Tja, wie zit er nou eigenlijk op mij te wachten? Ik moet nog zoveel leren, dit red ik nooit.’
Stop met duiken
Hoe kan je in de woelige zee van onzekermakende gedachtes weer op je plank klimmen en weer die golf te pakken krijgen? Allereerst: stop met naar beneden duiken! Op het moment dat je naar binnen gaat keren en gaat luisteren naar je angsten, keer je jezelf af van de buitenwereld. De focus komt op jezelf te liggen, dieper en dieper daal je af. Hoe kom je hier uit? Door te stoppen met afdalen, richt je op de buitenwereld en ga weer omhoog!
Wakker je enthousiasme weer aan!
Stel jezelf motiverende vragen over jouw ondernemerschap. Waarom ben jij ook alweer voor jezelf begonnen? Welke rol van betekenis wil je uiteindelijk spelen? Waarom ben jij je eigen bedrijf begonnen? Wil jij mensen een stap verder helpen? Wil jij impact hebben op een bepaald vakgebied? Ziet iedereen iets verkeerd en moet de wereld weten hoe die echt in elkaar zit?
Waar zit dat enthousiasme van jou? Wakker het aan! Op het moment dat je weer je hogere doel voor ogen hebt, zul je merken dat je weer meer energie krijgt en denkt: ‘Ik moet door, ik heb namelijk een boodschap voor de wereld!’
Wat is jouw boodschap voor de wereld? Welke verbetering wil jij aanbrengen, hoe wil jij met jouw bedrijf de wereld en de mensheid uiteindelijk achter laten? Vertel mij jouw missie! En nog belangrijker: vertel hem jezelf en je omgeving en iedereen die je tegenkomt! Zó kom je weer op die golf en kun je weer gaan genieten van het uitzicht en de snelheid.
Ik wens je veel plezier!